Program BIM dla architekta

Program BIM dla architekta

Program BIM to narzędzie, które coraz częściej pojawia się w rękach architektów. Modelowanie obiektów budowlanych, choć jeszcze do niedawna uważane za rewolucje, powoli staje się codziennością również w Polsce. Projektanci przyzwyczajają się, że modelowanie 3D to teraz pierwszy etap pracy, a nie efekt.

Wielu projektantów, przyzwyczajonych do klasycznej pracy, nie od razu przyjmuje nową technologię z otwartymi rękoma. Architektura BIM to dla niektórych ogromna zmiana, wymagająca czasu i przystosowania. Jest to jeden z czynników wpływających na to, że część biur projektowych nadal jej nie wdrożyło.

Podczas przyswajania nowości, duże znaczenie ma wybór narzędzia. Program BIM dla architekta nie musi kojarzyć się z długim czasem nauki. Niektóre rozwiązania, jak np. ARCHLine.XP, zostały wyposażone w intuicyjne możliwości obsługi. Oczywiście konieczne jest opanowanie podstaw, ale wiedzę tę można przyswoić stosunkowo szybko.

Dobrym sposobem może być skorzystanie z profesjonalnego szkolenia. Wówczas architektura BIM może zostać wdrożona szybko i skutecznie. Praktycznie każdy program BIM związany jest z pakietem szkoleń lub warsztatów. Często są przeprowadzane stacjonarnie, ale można umówić się także na wygodne konsultacje online.

Dlatego szukając najbardziej optymalnego narzędzia do pracy, należy zweryfikować nie tylko funkcjonalność, ale także wsparcie techniczne i możliwość skorzystania ze szkoleń. Program BIM powinien być także na bieżąco aktualizowany. Bieżące zmiany są konieczne, bo branża nieustannie się rozwija.

Finalnie oczywiście i tak najlepszym sposobem będzie przetestowanie bezpłatnych wersji demonstracyjnych kilku programów. Istotne jest oczywiście cena, polityka licencyjna i wsparcie, ale konieczne jest także to, aby program był przyjazny dla użytkownika. Najważniejsze jest, aby po prostu zacząć.

Dlaczego warto? Ponieważ Program BIM dla architekta to szybsze projektowanie, możliwość współpracy w zespołach interdyscyplinarnych, a także możliwość łączenia danych o stanie faktycznym z projektami cyfrowymi. Automatyzacja rutynowych czynności to tylko jedna z wielu zalet rozwiązania. W Polsce architektura BIM to także możliwość wyróżnienia się na tle konkurencji.